Kölcsönzés

Általános feltételek:
  • A kölcsönzési tranzakcióhoz (kölcsönzés, visszavétel, határidő módosítás) olvasójegy szükséges.
  • Kölcsönözni kölcsönzési időben, névre szóló, érvényes olvasójeggyel lehet. Az olvasójegy érvényesítésének a feltétele az esetleges fennálló tartozások rendezése.
  • Az egyetem oktatói (az egyetemmel közalkalmazotti jogviszonyban álló oktatási, kutatási tevékenységet folytató dolgozók), valamint a szervezeti egységvezetők számára a kölcsönözhető dokumentumok száma: 30 db, melyeket a tanév végén kötelesek visszahozni.
  • Az egyetem minden más dolgozója, nyugdíjasa számára a kölcsönözhető dokumentumok száma: 10 db.
  • Minden más beiratkozott olvasó összesen 6 db dokumentumot kölcsönözhet.
  • A kikölcsönzött dokumentumokért, azok épségéért a kölcsönző személyesen felel.
  • Az elveszett vagy megrongált dokumentumot az olvasó köteles pótolni, illetve a könyvtár által megállapított gyűjteményi értéket megtéríteni.
  • Ideiglenesen kizárja magát a kölcsönzésből az a könyvtárhasználó, akinek díjtétel, illetve könyvtartozása van.
Kölcsönözhető dokumentumok:
  • Azok a dokumentumok, amelyek megkülönböztető jelzéssel nincsenek ellátva, illetve melyeket az online katalógus kölcsönözhetőnek jelöl.
  • Azok a könyvtárközi kölcsönzésben megkért dokumentumok, amelyekre a küldő könyvtár nem rendel el kölcsönzési tilalmat.
Nem kölcsönözhető dokumentumok:
  • Azok a dokumentumok (könyvek, jegyzetek stb.), melyek gerincét megkülönböztető jelzéssel láttuk el:
  • Olvasótermi állomány: fehér csíkkal jelölve a könyv gerincén, "Olvasóterem" pecséttel jelölve a könyv előzéklapján,
  • Helytörténeti állomány: zöld csíkkal jelölve, "Helytörténet" pecséttel jelölve a könyv előzéklapján
  • Segédkönyvtári állomány: "Tájékoztató sk." pecséttel jelölve a könyv előzéklapján,
  • folyóiratok,
  • szabványok,
  • szakdolgozatok,
  • azok a könyvtárközi kölcsönzésben megkért dokumentumok, amelyekre a küldő könyvtár kölcsönzési tilalmat rendelt el.
Korlátozottan kölcsönözhető dokumentumok (csak az egyetem oktatók számára a könyvtár zárva tartási idejére):
  • folyóiratok, napi- és hetilapok,
  • olvasótermi állomány.
A kölcsönzés időtartama:
  • egyetemi jegyzetek, kötelező irodalom: 3 hét;
  • egyetemi jegyzetek, kötelező irodalom a "külső olvasók" számára: 2 hét;
  • számítástechnikai folyóiratok lemezmellékletei (tárgyhót kivéve): 5 nap;
  • minden más dokumentum esetében: 4 hét.
  • A kölcsönzési határidő egy alkalommal hosszabbítható, amennyiben az adott dokumentumra nincs előjegyzés.
  • A kölcsönzési határidő lejárta után visszaadott könyveket napi késedelmi díj terheli. A késedelmi díj naponta és könyvenként számolandó, mértékét a "Díjszabás" c. menüpont tartalmazza.
  • Az olvasót a Könyvtár e-mail-ben felszólítja a tartozás rendezésére. Amennyiben többszöri felszólításra (3 alkalom) sem rendezi tartozását, a Könyvtár jogi útra tereli követelését.
Az elveszett vagy megrongált könyvtári dokumentumok az alábbiak szerint pótolhatók:
  • Az elvesztett, vagy megrongált dokumentumot azonos vagy újabb kiadású példánya érdemben pótolhatja. A felajánlott példány elfogadható, amennyiben állaga, külleme ezt lehetővé teszi.
  • Ha az elvesztett dokumentum nem pótolható, a Könyvtár a dokumentum eszmei értékének pénzben való megtérítését követelheti.

Könyvcsomag összekészítés lehetőség:

•  e-mail (max. 10 db) az összekészítendő könyvekről a konyvtar@uniduna.hu-ra